Prądy oceaniczne cz. 8

Jednakże zjawiska wynikające ze spotkania się dwóch prądów, nic posiadają tej doniosłości na północnym oceanie Spokojnym, co poił odpowiednimi szerokościami na Atlantyku, gdyż oba lądy Ameryki i Azji w rzeczywistości łączą się za pomocą podmorskiego przesmyku, próg którego znajduje się na 120 metrów pod powierzchnią.

Na południe od owego przesmyka ogromna masa Kuro-Shio, przerzyna północny ocean Spokojny ze wschodu na zachód, zakreślając zgrabną łukowatą linię, następnie skręca stopniowo na południo-wschód i południe i idzie wzdłuż wybrzeży Kalifornii; na koniec w pobliżu zwrotników, zmienia jeszcze raz swój kierunek i ginie w prądzie równikowym. W wirze uformowanym przez kołowanie tego prądu, rozciąga się miejscowość morska, gdzie pływa mnóstwo traw morskich albo morzorostów.

opony ciężarowe zawiercie

Prąd Japoński odgrywa podobną rolę na północnym oceanie Spokojnym, jak Gulf-Stream na Atlantyku; niesie on wzdłuż wybrzeży Sitki i Yancouveru masy cieczy ogrzane długim pobytem w skwarze zwrotnikowym i swymi ciepłymi wyziewami sprowadza wiosnę. W krajach, które bez niego miały by bardzo surową zimę. Unosi on na swych falach szczątki zabrane wzdłuż brzegów wysp Molukskich, Filipińskich i Japonii. Mieszkańcom wysp Aleuckich i dawnej rossyjskiej Ameryki, dostarcza na opał kamforowych i innych wonnych drzew, rosnących w krajach południowych.

opony ciężarowe zawiercie