Prądy oceaniczne cz. 8

Jednakże zjawiska wynikające ze spotkania się dwóch prądów, nic posiadają tej doniosłości na północnym oceanie Spokojnym, co poił odpowiednimi szerokościami na Atlantyku, gdyż oba lądy Ameryki i Azji w rzeczywistości łączą się za pomocą podmorskiego przesmyku, próg którego znajduje się na 120 metrów pod powierzchnią.

Na południe od owego przesmyka ogromna masa Kuro-Shio, przerzyna północny ocean Spokojny ze wschodu na zachód, zakreślając zgrabną łukowatą linię, następnie skręca stopniowo na południo-wschód i południe i idzie wzdłuż wybrzeży Kalifornii; na koniec w pobliżu zwrotników, zmienia jeszcze raz swój kierunek i ginie w prądzie równikowym. W wirze uformowanym przez kołowanie tego prądu, rozciąga się miejscowość morska, gdzie pływa mnóstwo traw morskich albo morzorostów.

Prąd Japoński odgrywa podobną rolę na północnym oceanie Spokojnym, jak Gulf-Stream na Atlantyku; niesie on wzdłuż wybrzeży Sitki i Yancouveru masy cieczy ogrzane długim pobytem w skwarze zwrotnikowym i swymi ciepłymi wyziewami sprowadza wiosnę. W krajach, które bez niego miały by bardzo surową zimę. Unosi on na swych falach szczątki zabrane wzdłuż brzegów wysp Molukskich, Filipińskich i Japonii. Mieszkańcom wysp Aleuckich i dawnej rossyjskiej Ameryki, dostarcza na opał kamforowych i innych wonnych drzew, rosnących w krajach południowych.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  opony ciężarowe zawiercie
  cyklinowanie parkietow
  cyklinowanie parkietu
  cyklinowanie w białymstoku
  cynk w komórkach
  czarna maseczka
  czarne mydło
  czarnuszka ziarna
  czekoladki reklamowe
  części caterpillar