Prądy oceaniczne cz. 4

Tak więc obecny ruchomy stan oceanu, możemy uważać jako wynik pracy, którą wiatr wykonywał w ciągu niezliczonych tysięcy lat. Według tej teorii, większa część prądów morskich może być uważaną, jako przymusowy ruch, spowodowany panującym wiatrem miejscowym, a przeciętny kierunek i siła prądu, znajdują się w zależności od kierunku i siły wiatru.

Ale prądy morskie spotykają w swym biegu liczne przeszkody w postaci lądów i wysp, o które uderzywszy nie tylko zmieniają swój kierunek, lecz nadto dzielą się na dwa lub więcej prądów. Ta druga grupa prądów nosi miano prądów wschodniych. Przechodzą one szybko w prądy kompensacyjne, a te nowe prądy powstają wskutek tego, iż woda zawsze spieszy zająć miejsce opróżnione i dlatego też jeden prąd wywołuje inne.

Skąd inąd wiemy, .iż wszelkie poziome ruchy na powierzchni ziemskiej, gdy mają dość długi przebieg, ulegają zboczeniu wskutek wirowania ziemi, i dlatego cząsteczki, w ruchu będące na północnej półkuli, z prostej linii zostają zepchnięte na prawo, a w południowej półkuli na lewo. Nie ulega wątpliwości, iż wpływ ten rozciągać się musi i na prądy morskie. Jednakże zaznaczyć musimy, iż krążenie ziemi wywiera na zboczenie wszystkich prądów podrzędne tylko znaczenie z powodu, iż owe zjawiska oceaniczne odbywają się z wielką powolnością. Natomiast wpływ wirowania ziemi silniej oddziaływa na prądy, które całkowicie lub częściowo zaliczają się do grupy prądów kompensacyjnych, oraz prądów swobodnych. Tak więc poziome prądy morskie pozostają pod działaniem czterech głównych przyczyn, z których najważniejszą są wiatry stałe.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  skup elektronarzędzi
  catering dietetyczny Katowice
  catering pruszków
  catering Wrocław
  catering żyrardów
  cegła ręcznie formowana
  cekiny metaliczne
  cena sufitu napinanego
  Cennik mycia elementów ultradźwiękami
  centrum medyczne zary