Prądy oceaniczne cz. 1

Najrozmaitsze poruszenia fal morskich są łatwo dostępne dla wzroku i każdy z nas odróżnić je potrafi, jeżeli choć przez kilka godzin obserwować będzie morze; lecz rzeczywiste poruszenia morza t. j. tak zwane prądy morskie są zjawiskiem nierównie mniej widocznym. Nawet uważny żeglarz dostrzeże je tylko w pobliżu wybrzeży lub w wąskich cieśninach, natomiast na pełnym morzu prądy zdołano wykryć tylko pośrednimi sposobami. Pomimo to prądy oceaniczne wywierają na życic naszej planety o wiele donioślejszy wpływ, niż pozorne falowanie morza.

Zarówno dla praktycznego żeglarza jak i dla uczonego teoretyka, prądy morskie kryją w sobie coś tajemniczego a wspaniałego zarazem. Rzec można, że im nauka staranniej bada owe zjawiska, tern większy wzbudzają one podziw. Prądy morskie — to sam ocean w ruchu; to są poruszenia, które stale chociaż powoli i nieznacznie zakreślają koła na powierzchni morskiej. To doprowadzają wody z pod biegunów ku równikowi, to gorące fale stref podrównikowych niosą ku biegunom.

Maury porównywa owe prądy do systemu żyt i arterii, rozrzuconych na wszechświatowym oceanie. Ruchy w trzech oceanach posiadają tak wiele wspólnych cech, iż łatwo według tego zbudować możemy szemat prądów morskich, objawiających się na jakimś urojonym morzu, który by znajdowało się między dwoma południkami około 90° od siebie oddalonymi i rozciągało się od bieguna do bieguna.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  dochodzenie należności poznań
  blachodachówki gontopodobne
  blachy aluminiowe anodowane
  blaty kuchenne kraków
  blaty kuchenne radom
  blog jeździecki
  błędy montażu okien
  bmw warszawa używane
  bombki nietłukące
  borówki sprzedaż hurtowa