Głębokość mórz cz. 9

Według wszystkich pomiarów dotychczas dokonanych wydaje się, iż zachodnia część północnego oceanu Spokojnego, posiada w ogóle znaczniejsze głębiny niż środkowa i wschodnia jego część, niż cały południowy Spokojny ocean (w którym największe głębiny również leżą w pobliżu wybrzeży, ale na wschodniej stronie) i w ogóle niż wszystkie inne oceany. W tern miejscu zatem znajdowałaby się największa zaklęsłość płaszczyzny ziemskiej.

Ocean Atlantycki został najdokładniej zbadany ze wszystkich oceanów pod względem rozkładu głębin, budowy dna, oraz wszelkich innych liczyczno-oceanicznych stosunków, mających styczność z żeglugą.

Głównie wystudyowano północną jego cześć, leżącą między Europą i Ameryką Północną, t. j. między najbardziej ucywilizowanymi krajami na ziemi. Co się tyczy środkowej i południowej części oceanu Atlantyckiego, mierzono je ściślej podczas wyprawy „Challanger’a“ w 1873 i 1876 r., tudzież przy ekspedycji „Gazelli“ w 1874 i 1870 r.

Godnym jest uwagi, iż w oceanie Atlantyckim największe głębiny znajdują się również w pobliżu lądu stałego i wysp, a mianowicie leżą one także na zachodniej stronie tego oceanu. Największą głębokość oceanu Atlantyckiego, dosięgającą 7,086 metrów, stwierdzono niedaleko wyspy Św. Tomasza; od tej wyspy aż do Bermudów, ocean posiada od 5,500—6,000 metrów głębokości; na wschodniej i południowej części oceanu Atlantyckiego tak znaczne głębiny są pojedynczo tylko porozrzucane.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  śmieci poznań
  wypełnienie zmarszczek warszawa
  wyposażenie przyczep rolniczych
  wypozyczalnia busów tarnów
  wypożyczalnia busów osobowych toruń
  wypożyczalnia mikrofonów
  wypożyczalnia narzędzi
  wypożyczalnia projektorów warszawa
  wypożyczalnia samochodów bydgoszcz
  wypożyczalnia samochodów kraków