Głębokość mórz cz. 6

Prawdopodobnym jest, iż w wielu miejscowościach owe płytkie morza świadczą, że istniały tu dawniej lądy, wymyte stopniowo przez wodę.

To samo powiedzieć można o lądach północno-zachodniej Europy; obecnie pozostała z nich tylko grupa wysp Brytyjskich, lecz dawniej kraje owe zajmowały przypuszczalnie znaczną część teraźniejszego łożyska Atlantyku i prawie całe morze Niemieckie. Marynarze sondując dno, doskonale rozpoznają po rozmaitej głębokości, jakimi były zarysy starożytnego lądu. Na wschodzie i na południu morze Niemieckie posiada nie więcej nad 30—50 metrów głębokości, z wyjątkiem miejscowości pod Newcastle, gdzie dno morskie leży na głębokości 90 do 120 metrów. Południowo – wschodnia, mniejsza część morza Niemieckiego nie dosięga nigdzie nawet 60 metrów głębokości. Północna część owego morza nieco głębsza, stopniowo pogłębia się w kierunku na północ. Najgłębsze miejsce znajdujące się u zachodnich wybrzeży Norwegii dosięga nawet 687 metrów.

Całą prawie kotlinę morza niemieckiego zapełniają wielkie obszary mułu i piasku, znajduje się tu ława Biała, Czarna i Brunatna, ława Doggera i Fiszera, podzielone jedna od drugiej rowami i bocznymi kanałami na 10 do 20 metrów głębokimi.

Na zachód od wysp Brytyjskich na głębokości 2oo metrów, znajduje się istotny piedestał podmorski, na którym wspierają się wyłonione lądy zachodniej Europy; jest to prawdziwy fundament kontynentu, gdyż natychmiast poza tym podstawowym pokładem, formującym najdalszy kąt starego świata, łożysko morskie z 2oo metrów stopniowo opada na 3,000, 4,000 i 6,000 metrów niżej poziomu. Istnieje nawet trójkątny obszar, między wyspami Azorskimi, ławą Nowofundlandską i archiielagiem Rermudów, posiadający przeszło 8,000 metrów głębokości. Są to już prawdziwe otchłanie oceaniczne.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  kontenerowy wywóz odpadów
  wykończenia domów konin
  wymagania na opiekuna wycieczki
  wymiana opon szczecin
  wynajem apartamentów warszawa
  wynajem aut Białystok
  wynajem autobusów kraków
  wynajem biur kraków
  Wynajem biura dla firm
  wynajem biura wirtualnego