Głębokość mórz cz. 2

Na miejscu dawnych skał zburzonych przez fale powstają nowe, różne kształtem i konfiguracją. Na przykład: skały krystaliczne zmieniają się w regularne pokłady piasku lub gliny pod wpływem fal, które sortują i przesiewają rozsypane kryształy. Nadto istnieje w łonie morza potężniejszy jeszcze czynnik, nieustannie pracujący nad zmianą i przekształcaniem skał.

Jest to życie zwierzęce. W Oceanie żyją mięczaki, koralowce i niezliczone inne żyjątka o wapiennych lub krzemionkowych skorupach one to w organizmach swych wciąż chemicznie rozkładają i wydzielają substancje, z których budują swój szkielet lub skorupę.

W miarę wymierania niezliczonych pokoleń tych zwierzątek, szczątki ich gromadzą się na dnie morskim lub na jego wybrzeżach i tym sposobem tworzą ogromne ławy i płaszczyzny, które wskutek wzniesienia się dna morskiego ukazują się wreszcie na światło dzienne.

Nawet wyniosłości, znajdujące się w głębi lądów, wciąż zmieniają się pod wpływem chmur, dreszczów i innych meteorów, powstających nad powierzchnią oceanu. Owe wysłanniki morza zapamiętale rujnują wierzchołki gór, okrywają je wyrwami i powoli obniżają; lodowce, które polerują skały i pchają ku dolinom olbrzymie zwały ułamków, są również dziełem chmur, gdyż to chmury ułożyły je pod postacią śniegu w zaklęslościach górskich; wody, które przenikają przez szpary w głąb gruntu, rozpuszczają skały, przebijają groty, wynoszą na powierzchnię substancje mineralne i wywołują niekiedy potężne zawalenia się podziemne – czymże są, jeżeli nie parami morskimi, powracającymi w ciekłym stanic do rodzinnego zbiornika? N koniec niezliczone rzeki roznoszą życic po całej kuli; bez nich lądy byłyby suche i bezludne. Rzeki są systemem żył i żyłek, niosących ku wielkiemu zbiornikowi morskiemu, wody rozlane na glebie-przez system arteryj w postaci chmur i deszczów.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  poznań wywóz gruzu
  wizualizacje wnętrz warszawa
  wizytówka rozmiar
  wizyty domowe pediatra
  wkłady kominkowe poznań
  właściwości oleju kokosowego
  włazy podłogowe
  włoskie regały opinie
  woreczki strunowe
  woreczki strunowe producent