Głębokość mórz cz. 12

Dno morskie przedstawia się głównie jako jednostajnie sfalowana płaszczyzna, podnosząca się i opadająca w łagodnych liniach, a którą urozmaicają stopniowo wyłaniające się wyniosłości, tudzież zaklęsłości zniżające się lejkowato. Owa jednostajność płaszczyzny dna morskiego spowodowaną jest przeważnie przez osadzanie się szczątków niezliczonych stworzeń żyjących na powierzchni i w nurtach morza. Żyjątka te po śmierci spadają na dno i usiłują wyrównać wszelkie falowania dna morskiego. Drugą przyczyną tej jednostajności jest brak wszelkiego silnego ruchu wody na dnie głębin oceanicznych.

Według Thouleta szczątki mineralne przynoszone przez rzeki przyczyniają się wielce do wyrównywania dołów, istniejących na dnie morskim; wreszcie w wodzie najlżejsze wstrząśnienia burzą pagórki i rozpraszają po płaszczyźnie ich materiały składowe; wstrząśnienia wulkaniczne w znacznej mierze przyczyniają się do takiego burzenia pagórków podmorskich. Dokładne zapoznanie się z budową dna morskiego, posiada ważne znaczenie dla nauki, wyświetliłoby nam bowiem zasadnicze kwestie geologiczne i biologiczne, odnoszące się do rozwoju epok ubiegłych, a dodajmy że praca geologiczna trwa nieprzerwanie na dnie morskim i w obecnym czasie. Ale zbadanie dna tego ma przy tym i czysto praktyczne znaczenie dla żeglugi, gdyż dno jako punkt oparcia dla kotwicy, nic wszędzie posiada jednakową wartość i dlatego żeglarzowi niezbędną jest znajomość gruntu pod wodą przy zbliżaniu się do brzegów’, przy wejściu do przystani, oraz w pobliżu miejscowości grożący cli niebezpieczeństwem.

Mapy oznaczające głębokość morza czyli jak je nazwano mapy batymetryczne, są niezbędne; żadna prawie gałąź oceanografii, jak badania prądów, przypływów i odpływów, rozkładu temperatury i osadów, nie może być wykończoną, dopóki nic będą istnieć także mapy dla oceanu wszechświatowego .

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  skuteczne tabletki do moczenia nóg
  zabezpieczenia antykorozyjne
  zabiegi na cellulit warszawa
  zabiegi na ciało katowice
  zabiegi na twarz szczecin
  zabiegi na twarz warszawa
  zabiegi na twarz Warszawa Bemowo
  zabiegi na zmarszczki
  zabudowa samochodów
  zabudowy pojazdów