Głębokość mórz cz. 11

W pobliżu wybrzeży lądów i wysp, dno morskie przedstawia się, jako przedłużenie kontynentu, odległość zaś rzeczywistej kotliny morskiej od lądu bywa bardzo rozmaita: u stromych wybrzeży odległość ta jest nieznaczna, u płaskich znaczniejsza. Te płaskie wybrzeża daleko ciągną się pod wodą, a dno morskie bardzo stopniowo pochyla się ku rozleglej kotlinie oceanicznej. W takim razie lądy i wyspy są połączone za pośrednictwem płytkich cieśnin morskich lub też podmorskich wzniesień dna; tak n. p. wyspy Brytyjskie dzieli od lądu europejskiego nieznaczna kotlina morza Niemieckiego, mająca w przekroju tylko 50 metrów głębokości; ląd azjatycki od amerykańskiego dzieli cieśnina Berhynga zaledwo ów metrów głębokości mająca; Australia łączy się pod wodą z Nową Gwineą i Tasmanią; wreszcie Europę łączy z Afryką podmorski róg kolo Gibraltaru, leżący tylko na głębokości 220—370 metrów.

Inaczej dzieje się ze stromymi wybrzeżami, które mniej lub więcej nagle opadają ku morzu; w niewielkiej odległości od nich, znajdować się mogą znaczne głębiny morskie, należące do rzeczywistej kotliny oceanicznej. Tak np. najbardziej zewnętrzna granica Kalifornii w Ameryce Północnej znajduje się na odległości 30—50 mil morskich od wybrzeża, a u brzegów Chili i Peru n. p. koło Yalparaiso na 8 mil. mor. w przybliżeniu od wybrzeża znajduje się głębia na 3,100 metrów zapadła.

O ile wnioskować można z sondować oceanicznych i morskich głębin, znacznie od siebie oddalonych, zaklęsłości i wyniosłości na dnie morskim wymijają się między sobą, podobnie jak na powierzchni suchego lądu. Niema tu wszakże tych nierówności, które niszcząca siła atmosferyczna, oraz bieżące wody, zdziałały w ciągu wieków na powierzchni ziemskiej.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  fit catering wrocław
  wyspa gastronomiczna
  wytwórnia pasz
  wyważanie kół warszawa
  wyważarki
  wywóz gruzu warszawa
  wywóz gruzu wrocław
  wywóz nieczystości
  Wywóz śmieci poremontowych Wrocław
  Wzmocnienie odporności
  Zabawki rolnicze