Fale morskie cz. 6

Snieaton widział fale, zakrywające latarnię morską Eddystona i wznoszące się jeszcze jak trąba wodna na 25 metrów ponad latarnią; masa wody piętrząca się tak dokoła budynku wynosi 2,000 do 3,000 metrów sześciennych i waży tyle co okręt o trzech pokładach.

Niemniej zdumiewająca jest siła parcia masy wodnej, wyrzucanej z wielkim impetem. Tomasz Stephenson przekonał się. że potęga wody, uderzającej o latarnię Bell-Rock’a równała się 17 tonom na każdy metr kwadratowy, w innych miejscach sita owa równa się 30 i więcej tonom.

Przy podobnej sile przenoszenie głazów, które wydają sie nam olbrzymami, jest igraszką dla wzburzonych bałwanów. W Cherbourgu najcięższe armaty bywały zmiecione- z szańców, w Biaritz odłamy, ważące po 3Ó tonu, odrzucane na 10 i 12 metrów w kierunku poziomym. W Saint-Jean-de-Luz fale są może jeszcze straszliwsze, i dla tego niektóre z głazów używanych do budowy grobli Socoa, przy wejściu do przystani mają po 60 i 70 metrów sześciennych. Jednakże potężna ta ściana nic byłaby jeszcze dość odporną, gdyby nic broniły jej głazy rzucone tu i owdzie przed groblą i tworzące szereg skał ochronnych.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  dochodzenie odszkodowań poznań
  biuro rachunkowe łódź bałuty
  biuro rachunkowe olsztyn
  biuro rachunkowe Ożarów mazowiecki
  biuro rachunkowe tczew
  blacha gontopodobna
  blacha z posypką
  blacharstwo lakiernictwo warszawa
  blachodachówka gontopodobna
  Blachodachówka modułowa