Fale morskie cz. 5

Dodać należy, iż w tak kolosalnych [głębinach wpływ fali jest, że się tak wyrazimy, urojony: gdyż wpływ ten zmniejsza się pod powierzchnią w stosunku geometrycznym.

Jednakże na 50 i na 100 metrów głębokości fale podmorskie zachowują jeszcze wielką siłę; zrozumiemy więc łatwo, że gdy tysiące i miliony ich zostają zatrzymane raptownie w zakrętach skał i u stromych stoków skalistych wyniosłości, powstają wówczas gwałtowne wiry, wypływające następnie na powierzchnię jako „głuche fale“. Przytrafia się tedy, iż statki napotykają wzburzone morze podczas zupełnej ciszy w powietrzu, szczególniej w pobliżu podmorskich ław, i tu tkwi przyczyna owych „fal głębinowych”, które niespodziewanie -wzdymają taflę wodną i przyprawiają statki o niebezpieczeństwo; stąd owe straszliwe nurty, wytryskujące z głębin Oceanu, wznoszące się raptownie po pochyłych brzegach i niszczące wszystko na swojej drodze.

Wysokość na jaką wytryskują owe fale gdy budowa dna i skał, ruch im ułatwia, bywa niekiedy zdumiewająca: masa wody wytryskująca pionowo, może być porównaną do wznoszącego się wodospadu.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  ściąganie długów poznań
  biuro architektoniczne Kraków
  biuro księgowe łódź
  biuro księgowe opole
  biuro księgowe Rachunkowo
  biuro matrymonialne pomorskie
  biuro matrymonialne trójmiasto
  biuro nieruchomości Szczecin
  biuro podatkowe opole
  biuro podróży rzeszów